scorecardresearch

Yaşlılığın EEE Hali Filmi

167 izlenme
Kategori Kısa Film
Eklenme Tarihi 4 yıl önce
DilTürkçe
Açıklama
18 – 24 Mart Türkiye Yaşlılık haftasını kutlarken ülkemizde biz neler yapıyoruz?

Çağdaş dünyanın yaşam koşullarıyla insanların ömrü uzamaktadır. Yaşlı nüfusun ülkemizde de arttığını göz önüne alacak olursak sağlıklı yaşlanmaya dikkat çekmek gerekmektedir.

İnsanın yaşı ilerledikçe hastalıkların da arttığını düşünürsek, uzun yaşamın da, sağlıklı yaşamanın da önemi artmaktadır.

Yaşlılık Haftası’nın, birçok gencin yaşlanamadan, hatta yaşlanmayı düşünemediği bir tarih olan, 18 Mart Çanakkale Savaşı ile aynı güne gelmesi bizlere ayrı bir anlam ifade ediyor.

Bu sene Alzheimer Vakfı (İstanbul), Türk Geriatri Vakfı (Ankara) ve Beşiktaş Belediyesi’nin ortak çalışmasıyla, sağlıklı yaşlanmanın önemini, ülkemizin edebiyat, sanat, bilim ve siyaset hayatının önde gelen isimlerinden sağlıklı yaşlanmayı başaranlarla yani sağlıklı yaşlananlar ile kutlamaya karar verilmiştir.

Bu amaçla 24 Mart 2010 tarihinde Akatlar Kültür Merkezinde, “Yaşlanmak Değil, Yaş Almaktır Hayat…” adı altında bir etkinlik düzenleyecektir. Halka açık ve ücretsiz olan bu faaliyeti, bir de yönetmenliğini Fedai Çakır’ın yaptığı Yaşlılığın EEE Hali isimli kısa film ile taçlandırmıştır.

Senaryosunu Fedai Çakır, Fatoş Güney ve Adalet Ağaoğlu’nun yazdığı filmde, Adalet Ağaoğlu ve Fatoş Güney ilk defa bir film için kamera karşısına geçtiler. Yılmaz Güney’in ‘Arkadaş’ isimli sinema filminde başrolü oynayan Melike Demirağ da bu ikili ile başrolü paylaştı.

Filmin, gerçek yaşam ve geçmiş ile hesaplaşmalar üzerine kurulduğunu belirten yönetmen Fedai Çakır, film hakkında şunları söylemiştir.

‘’Yaşamak, anı biriktirmektir. Gün gelir, hepimiz gündelik kaygılardan kurtulur, yaşadığımız hayatın içimizde bıraktığı izlere döneriz yüzümüzü. Tüm sıkıntılarına, acılarına, iyi kötü olaylarına karşın hayat yaşanmıştır ve yaşanmaya değerdir. Yaşlı birey, gündelik kavgaların bizi nasıl yorduğunu, barışın, hoşgörünün değerini öğretir bize.

Yaşlılığın Eee Hali, Yaşlılar Haftası nedeniyle hazırlanmış bir kısa film. Filmde rol alan değerli sanatçılar, toplumumuzun yakından tanıdığı, saygı duyduğu isimler: Yazar Adalet Ağaoğlu, Melike Demirağ ve Fatoş Güney. Onları izleyince bir fincan kahvenin, bir dost ziyaretinin ne kadar unutulmaz anılarla dolu olabileceğini anlıyorsunuz. Tabii unutulmaz Yılmaz Güney’i ve Melike Demirağ’ın unutulmaz şarkısı Arkadaş’ı da anımsayarak.

Yaşlılığın Eee Hali, Yaşlılar Haftası’nı daha farklı, daha sıcak bir biçimde gündeme getirmek amacıyla hazırladığımız hoş bir sürpriz; tüm yaşlılarımıza ve geleceğin tüm sağlıklı yaşlılarına bir armağandır.’’

24 Mart 2010 tarihinde saat 14.00’de açılış konuşmasını Hakkı Devrim’in yaptığı etkinlikte, Prof. Dr. Engin Eker, Doç. Dr. Ahmet Turan Işık, Hıfzı Topuz, Kemal Bekir, Necati Zincirkıran, Öner Ciravoğlu, Mehmet Aksoy, Prof. Dr. Sedat Katırcıoğlu, Mebrure Yapar ve Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal konuşmacı olarak katılmıştırr. Ayrıca filmin tüm ekibinin katılacağı etkinliğe; sanat, edebiyat ve siyaset hayatından birçok ünlünün de katılmıştır.
Etiketler